Leden 2018

Smysluplná předsevzetí

1. ledna 2018 v 17:28 | Viol
Je pondělí, 1. leden - ideální den stanovit si nějaké cíle, vyřádit se u diáře, vyzkoušet něco nového...
Ale proč vlastně? Proč tím magickým dnem není třeba čtvrtek z týdne, 23 z měsíce a červenec z roku?
Lidé jsou pověrčiví. Ovce. Jedno velké stádo.
Nedávno jsem si přečetla jednu moc zajímavou knížku od Austina Kleona, jmenovala se "Kraď jako umělec". Teď by se mi hodilo do tohoto článku vložit jeden skvělý obrázek právě z této úžasné knihy. Slovy byl popsán "Fáze A: Žasni nad něčím, Fáze B: Pozvi ostatní, ať žasnou s tebou". Knížku určitě všem vřele doporučuji, čte se rychle a určitě se řadí mezi mé oblíbené.
Jednou někdo řekl něco jako "Nový rok - Nový život", "Pondělí = začátek týdne - začátek něčeho nového", stejně tak i se začátkem měsíce... ale proč? Když přeci něco opravdu chci, začnu s tím hned a pracuji na tom bez ohledu na to, co je za den.
Mnozí to s předsevzetími mají bohužel tak, že ani neví co chtějí, ale přeci jen, když je ten nový rok, měli by si něco vymyslet, aby se mohli 31. prosince oplakávat, že se zase nikam neposunuli.

Dnes je také velkým trendem "začít žít zdravě", nedejbože "hubnout/makat na lepší postavě". Co je ale zdravé žití? A CO JE TO DOBRÁ POSTAVA? Nechci házet všechny do jednoho pytle, ale obávám se, že většina lidí má tendenci se porovnávat s ostatními a v tom to vše vázne. Protože je tady Anička, která má vypracovanější zadek, Maruška s užším pasem, Kačenka s krásnými nohami. A pak jsi tu ty. Špek (kdyby jen) na břiše, plandavá kůže, baculaté tváře, celulitida, strie, stehna jako želatina, boky jako skříň a v podobných rozměrech i pas, kdežto místa, která bychom rádi porovnávali s nábytkem, jsou bližší papíru či závodní dráze. Vtipkuji. Ale schválně, kdo z vás se při čtení této věty aspoň na chvíli nezamyslel nad tím, že na tom možná něco bude? Kdo si zmáčkl břišního špíčka Karla? Schválně se přihlaste.
Ale čeho tímto vyprovokováním chci docílit? Uvědomění, nejspíš. Tedy, opravdu je vaším životním cílem mít "dobrou postavu"? Vážně tu není nic důležitějšího, co by zasloužilo větší pozornost?
Nechci nikoho odradit. Ovšem vždy tu bude nějaká Anka s lepším zadkem, Mája s vosím pasem a Katka s tyčemi místo nohou. Vždy tu bude někdo s něčím "lepším". A taky tu bude vždy Photoshop, takže když už budete se sebou v zrcadle spokojeni, stačí zapnout internet a ego u bodu mrazu za 3...2...1...
Jsou tu ale samozřejmě i lidé, kteří se tímto zabývají, baví je to, naplňuje je to, pno lidí se tím i živí, máme tu plno trenérů, bikini fitnessáků, kulturistů... a tyto lidi určitě obdivuji, že dělají co je baví a dělají to dobře. Tím co jsem právě napsala, chci pouze poukázat na to, že to není pro všechny a že vy, kteří to děláte dobře, to děláte dobře proto, že vás to baví a ne proto, abyste byli lepší než někdo. Tedy alespoň doufám:)

Předsevzetí. Jak na správná předsevzetí? A jsou vůbec k něčemu dobrá?
Pokud máte nějaký velký cíl, je fajn si stanovit menší body, krůčky k jeho dosažení. A abyste nemávli rukou a nenechali to na později, je tu ten první leden a poslední prosinec. Je to takové typické, ideální časové rozmezí, kdy se něčeho pokusíte dosáhnout. Ale proč si nedávat třeba měsíční "předsevzetí"? Nebuďte omezeni okolím a dělejte si věci po svém. Inspirujte se, ale stále hledejte nové, příjemnější možnosti, protože jsme všichni odlišní a každému vyhovuje něco jiného. A to si prosím zapamatujte. Berte tohle na vědomí pokaždé, když se budete chtít s někým porovnávat, když budete chtít dělat něco jako někdo jiný, protože jemu to vyšlo. Vám to vyjít nemusí, ne proto, že jste někdo horší. Ale proto, že jste jiný a vyjdou vám zase jiné věci, které by dotyčnému, se kterým se porovnáváte, nevyšly.Jaká jsou moje předsevzetí?
- Být šťastná. V jednoduchosti je krása, protože pod tímto se skrývá vše, po čem momentálně toužím. Postupně se snažím měnit pohled na svět, dělat věci, které mě baví a naplňují, být v okruhu lidí, se kterými mi je dobře. Zlepšovat se v činnostech, které mám ráda a postupně si zvyšovat cíle, posouvat hranice. Číst, psát, kreslit, malovat, tvořit. Sportovat. Chodit ven. Se psy, s koňmi. Smát se, co nejčastěji. Být pozitivní a tuto energii přenášet i na své okolí. Užívat si života a nešetřit tím štěstím.

A nahoře je už nějakou dobu stará fotka. Není tu jen tak. Je tu proto, že právě v tu chvíli jsem byla skutečně šťastná.
Co dělá vás šťastnými?